Vyplatí se instalace firemní solární elektrárny 200kWp?


Asi jste si všimli, že je z vládních míst stále větší tlak na využívání obnovitelných zdrojů energie. Toto není samoúčelné. Pravdou totiž je, že zásoby ropy a dalších fosilních paliv jsou omezené a stále klesají, přičemž naopak jejich spotřeba s rostoucí náročností výroby stoupá. Nejoptimističtější odhady hovoří o době několika desítek let, než se všechny zdroje vyčerpají. Je tedy jasné, že takováto situace není dlouhodobě udržitelná.

Zároveň je však také pravdou, že technologie využívající právě obnovitelné zdroje nejsou ještě dostatečně vyvinuté. To znamená, že jejich používání není ani zdaleka tak efektivní. A ačkoliv běžný člověk se s tím může nějak vypořádat, pro firmy to může být až likvidační. Přitom právě na ně je vyvíjen zdaleka největší tlak.

příprava na solární elektrárnu

Příkladem může být instalace firemní solární elektrárny 200kWp https://www.sunus.cz/instalace-firemni-solarni-elektrarny-200kwp. Ta by měla nahradit alespoň část proudu odebíraného ze sítě. Také má mít větší kapacitu, která bude vyhovovat práv výrobním podnikům, které mají mnohem vyšší spotřebu elektřiny. Jako nápad je to dobré, avšak i tady narážíme hned na několik problémů.

Tím prvním je samozřejmě cena, a to především ta pořizovací. Pokud má mít tato elektrárna alespoň nějaký dopad, je potřeba pořídit solárních panelů více. A ty nejsou levné – u těch kvalitních hovoříme o částkách okolo 100 000,- Kč za kus, což je i pro firmu značná částka.

solární panely na střeše

Dále je zde instalace a následná údržba. Panely je totiž potřeba udržovat stále čisté, je tedy potřeba z nich pravidelně utírat prach a v zimě po každém sněžení sníh, nehledě na drobné opravy, které jsou čas od času nutné. To vše by tolik nevadilo, pokud by její efektivita byla na slušné úrovni. To však bohužel není, především pak v zimě. Navíc je značně závislá na počasí a povětrnostních podmínkách, což ji činí poměrně nespolehlivou. Ukazuje se tedy, že by bylo možná dobré zkusit najít lepší zdroj, nebo alespoň zvýšit efektivitu těch stávajících. Jinak je kompletní přechod na obnovitelné zdroje nemyslitelný.