Co by vám bytový architekt mohl poradit


Uvažujete o využití služby bytového architekta By design a nemáte dosud jasno v některých záležitostech? Na co byste měli zaměřit pozornost ještě před tím, než jej oslovíte?

Mějte jasno ve stylu – někteří lidé se nedovedou rozhodnout, v jakém stylu si nechat navrhnout vizáž bytového interiéru, a střídavě se přiklání k rustikálu, k moderně, k retro stylu, k napodobení secese nebo renesance se starožitným nábytkem, a to může způsobit zbytečný chaos a vnitřní trauma. Než oslovíte architekta, snažte se ujasnit, co vlastně chcete a nemíchejte více stylů do sebe, nevypadalo by to dobře.

moderní byt

Preference barev – barvy jsou velmi důležité v podstatě všude, vnímáme je na svém oblečení, na nábytku, na spotřebičích, na malbě bytu, v interiéru auta, na pracovišti, ve městě na ulici, a nelze se jim vyhnout. Uvědomte si pouze, že černá a šedá nejsou barvy, ve skutečnosti nejsou součástí barevného spektra a pouze barvu blokují. S převahou černé a šedé a stejně tak u ponurých barevných odstínů se můžete cítit nepříjemně a propadat i depresím. Vhodné je proto dát přednost barvám pastelovým a vhodně a vkusně je kombinovat.

obývací pokoj

Praktičnost a pohodlí – bytový architekt by měl umět zvládnout skloubit praktickou stránku věci s estetikou. To je také asi to nejobtížnější, protože musí pracovat s tím, co má k dispozici, a pohybovat se v mezích, které mu klient i samotné prostředí umožní. Designéři ale znají spoustu „fíglů“, s nimiž vás mohou velmi příjemně překvapit.

Skladiště nebo volný prostor – máte raději byt ve stylu útulného skladiště věcí, anebo preferujete vzdušnost. Toto si také předem vyjasněte, zda poptávat u architekta raději minimalistický styl, nebo naopak být spíše konzervativní a věrný tradicím našich předků, kteří měli v obýváku nábytek až ke stropu. Architekt vám také může navrhnout kompromis – něco mezi tím a určitou kombinaci těchto dvou extrémů.